Записник са Јавне расправе о Нацрту буџета за 2019. годину
ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ БУЏЕТА ЗА 2019. ГОДИНУ
31.10.2018.
Почетак у 12.15 часова
Уводна реч Слађан Марковић – заменик председника општине:
Поздравља учеснике и најављује присуство ученика средње школе. Наглашава да је овај начин израде буџета похваљена од стране Сталне конференције градова и општина, најављује експерименталну израду два паралелна буџета, захваљује свима на залагању и учешћу при изради. Најављује да ће у наставку састанка Јелена Пантић, руководилац Одељења за финансије објаснити буџет формиран кроз 16 програма.
Јелена Пантић: захваљује се директорима школа које су учествовале у креирању буџета за 2019. годину кроз радове ученика. Образлаже присутнима појмове из пројекције буџета за 2019. годину и позива присутне да се укључе у одлучивање о буџету за 2019. годину, у дискусијији или попуњавањем анкетних листића.
Н. Петровић: Пита за могућност организовања бесплатне правне помоћи за одређену категорију становништва, центар за дневни боравак пензионера где би добијали подршку као и дневни центар за подршку особама са интелектуалним потешкоћама, са посебним акцентом на децу. Каже да има родитеља којима је потребан мали одмор у току дана. Пита за пројекат за геронтодомаћице и зашто то више не функционише у нашој општини. Осим тога наглашава да јој смета изглед фасада у главној улици и мисли да би то допринело бољем изгледу града као туристичког центра. Похваљује асфалтиране улице и начин на који се одржава градски парк.
Наташа Јенић: Пита зашто се улица Жике Поповића заобилази, односно зашто није урађена канализација у целој улици већ је 200 м прескочено.
Новица Стојановић: Каже да су у сали присутни запослених у јавним предузећима и установама и да није забележено велико учешће грађана. Сматра да учешће треба да узму грађани који пуне буџет, сматра да је претходна расправа која је одржана у вечерњим сатима била боља варијанта. Сматра да је расправа у смислу испуњавања форме тај смисао испунила. Такође сматра да је крајње време да се на језеру организује служба спасавања, јер је људски живот највреднији.
Мирослав Миловановић: Као грађанин сматра да ће половина присутне деце да оде из земље и да средства треба уложити у пољопривреду где би та иста деца могла да пронађу себе, ангажовањем и сарадњом са ресорном министарством и земљорадничким задругама што је сада актуелно. У име комшија из улице пита шта је са две улице које нису урбанистички решене и без асфалта и канализације су.
Председник МЗ Печаница: Каже да је незамисливо да не постоји аутобуска линија која би долазила до села, да ли у виду аутобуса или комбија.
С. Марковић: Центар за социјално има правника, удружење пензионера може да аплицира за средства у буџету, за децу ћемо аплицирати и радимо на томе. Што се тиче фасада, тренутно тражимо од Републике 50 милиона динара са којима ћемо средити главну улицу по жељама грађана. Што се тиче улице Ж.Поповића остало је још 200 метара и упознат је са проблемом, биеће решено у 2019. години.
Јасмина Штрбац: Аплицирали смо за средства за цео мајур, али је Република одредила које де ће бити одрађен, тако да нисмо ми одлучивали о томе, за 200 м који нису урађени предвиђена су средства из буџета за следећу годину
С. Марковић: што се тиче термина расправе, ми већ 20-так дана упућујемо позив за ову јавну расправу а ко није дошао могао је да попуни анкетни листић. Сви су позвани, то доказује и присуство представника МЗ Печаница, као и грађана из Макца и Курјача. Што се тиче службе спасавања превелика је водена површина коју треба покрити да би могла бити обезбеђена при томе смо учинили све што је у нашој моћи да се несреће са утапањем више не дешавају. Што се тиче аутобуса ми смо више пута покушавали да успоставимо линију, али је предузеће приватно и одлучује шта му је економски исплативо, о ово није било јер је данима било по једног или ни једног путника.
Ј.Пантић: Замолила бих присутне да ученици добију приоритет јер многи од њих путују. Ученици су ове године направили 34 пројекта од којих су два ушла у буџет за 2019. годину (чита све пројекте). Тимови чији пријекти су ушли у буџет ће добити скромне поклоне а за све учеснике радинице су обезбеђене мајице. Овом приликом ја им честитам.
Саша Вучић: Пита за осветљење помоћног терена за фудбал, као и за могућност да се полигон у парку преуреди као балон спортки терен.
Саша Бранковић: У градском парку завршени су радови за 2018. годину, на језеру је у току изградња затвореног објекта, такође и у вртићу- Сматрамо да је број затворених терена довољан.
Нада Петровић: Појашњава да питање фасада у главној улици није везано за пројекат, колико она зна, већ за друге видове уређења главне улице.
Јасмина Штрбац: Законом о становању је уређено како се финансира уређење фасада. Поготову где има више станара, проблем се решава преко кућног савета. Што се тиче геронтодомаћица, када Велико Градиште буде имало агенцију она може да аплицира и добије ангажовање за пружање услуга.
Горан Вучић из Курјача: Мене занима улагање у културно-ументичка друштва, наш објекат је урушен па се тренутно пробе одржавају у основној школи у Мајиловцу.
Бранкица Макуљевић: Школа ће изаћи у сусрет у току зиме за потребе проба. Било би лепо да се следеће године и ученици наше школе укључе у процес израде буџета својим радовима.
Јасмина Штрбац: Проблем је што је рушење крова које се десило у јулу пријављено у октобру, па сада то може бити решено или ребалансом или да се предвиде средства за 2019. годину.
Ј. Пантић: у марту ће бити расписан конкурс за финансирање удружења где се додељују средства из буџета, уколико вам буде требала помоћ око писања пројекта, јавите нам се.
Пошто више није било питања Јелена Пантић се захвалила свима на учешћу, позвала их да попуне анкетне листиће и предлоге пројеката и затворила јавну расправу.
Расправа завршена у 13.30 минута.
Записничар: Лепа Алексић