Драгану Милићу уручено престижно признање 7. Дунавскоg бизнис форумa

На 7. Дунавском бизнис форуму, отвореном 13. новембра у Новом Саду, председник општине Велико Градиште, Драган Милић, примио је престижно признање “Дунавски цвет“ за ангажман на унапређењу  регионалне сарадње у Подунављу.

У раду Форума, посвећеном Дунавској стратегији и улози бизниса у њеној имплементацији, учествују водеће личности из области бизниса, науке, културе и медија, као и представници политике, дипломатије и јавног живота из 14 земаља Подунавља и региона – Немачке, Аустрије, Чешке, Слоивачке, Мађарске, Словеније, Хрватске, БиХ, Црне Горе, Румуније, Бугарске, Молдавије, Украјине и Србије. На Пленарној седници, овом приликом су, лидерима у развоју уручена признања “Дунавски цвет“.

Овај значајан регионални скуп окупио је 600 учесника, а како се чуло у уводном обраћању експерта за еворпске политике и процес проширења ЕУ, Закеријаха Смајића, циљ је, између осталог, и да се слабијима помаже и да се они изједначе са бољима. Уједно, истакнут је велики значај извршног директора Дунавског бизнис форума, Владе Маркановића, који је међу реткима препознао потенцијал Дунава и читавог региона.

Мега пројекат Европске уније, према којој је и Србија стратешки опредељена, представио је Радован Пејановић, председник програмског одбора 7. Дунавског бизнис форума и нагласио значај израде свеобухватне стратегије за развој подунавског региона и његов економски, политички, геополитички , еколошки, научнообразовни и културни аспект.Он је, такође, истакао да су транспорт и логистика велика шанса Србије.

Председник скупштине Привредне коморе Србије, Милош Ненезић, нагласио је да пројекат обухвата 14 земаља – 10 кроз које протиче Дунав и четири социо-економски везане за њега. Он је додао и да Дунав пролази кроз највећи број земаља по чему је на првом месту на свету, а од 588 километара који протичу кроз Србију, наше учешће је недовољно. Ненезић је нагласио и да је потребно да се укључимо преко носиоца пројеката како бисмо омогућили омладини да ради овде те да ће побољшање привредне сарадње са земљама у региону довести и до бољег животног стандарда.

“Нeопходно је наћи механизам да се свему приступио на интегрисани начин.“, навео је др Мирослав Весковић, координатор за научну подршку  у оквиру Дунавске стратегије у Бриселу, говорећи о међусекторском приступу кроз изградњу индивидуалних и институционалних капацитета. Он је као битне одреднице стратегије навео секторски развој, развој капацитета, мултидисциплинарност и власништво региона за заједништвом институција и грађана.

О значају коридора “Исток“ за Србију и регион говорио је Ненад Чоловић, захваливши се председнику општине Велико Градиште који је подржао овај пројекат.

Један од најуспешнијих Срба из Темишвара, истакнути привредник и власник више фирми  који већ деценијама помаже развоју привредне сарадње између Румуније и Србије, Јавор Радованковић, акценат је ставио на незаобилазну улогу радника и инвеститора: “Битни су људи, друго је све прича и теорија!“ што је био и један од закључака седнице. “Најважније је повезивање цивилног и јавног сектора, а овај форум је пример.“, рекао је Радованковић.

Седми Дунавски бизнис форум одржава се 13. и 14. новембра на Новосадском сајму и Привредној комори Војводине, организатори су Медиа Инвент, Институт европских региона из Салзбурга и Привредна комора Војводине.

image_pdfimage_print