Посета аташеа за културу Амбасаде Јапана општини Велико Градиште

У посети општини Велико Градиште боравила је јуче аташе за културу Амбасаде Јапана у Србији, госпођа Јукина Гонда. Њу је у свом кабинету примио председник општине Велико Градиште, Драган Милић, са сарадницима и гостима.

У срдачној атмосфери, председник Милић представио је општину и њене потенцијале госпођи Гонда која се овде налази први пут. Он је искористио прилику да исприча и неке занимљиве детаље који повезују ову општину и Јапан, између осталог и карневал, одржан двадесетих година прошлог века као и 1962. године, са учесницама у јапанским кимонима, чија се фотографија чува у Народној библиотеци као и стрип о необичном сусрету са јапанским дипломатом који је на пропутовању наишао право на одличног познаваоца јапанског језика у центру нашег града.

Приликом сусрета било је речи и о идејама за инвестиције, а председник је замолио за помоћ у набавци санитетског возила за превоз болесника на дијализу којих је у општини све више.

Општина Велико Градиште је општина са културним, туристичким, привредним, енергетским и пољопривредним потенцијалима са повољним условима за улагање и развој, а изузетан напредак остварила је кроз развој спортског туризма док су у току већи пројекти у области спорта и туризма на Сребрном језеру.

“Жеља нам је да негујемо пријатељске односе јер што више пријатеља имамо квалитетније ћемо и живети.“, поручио је Милић.

Госпођа Јукина Гонда изразила је задовољство овом посетом те везама између Јапана и Великог Градишта. Како још није посетила Сребрно језеро, ово је била прилика да обиђе и ову, све значајнију туристичку дестинацију, али првенствено, место дуж шеталишта на обали Дунава на којем општина жели, у знак пријатељства, да постави јапанске традиционалне куће где би се неговала јапанска традиција и култура.

Састанку је, поред председнице Скупштине општине, њеног заменика и заменика председника општине, присуствовао и наш познати јапанолог и директор ИП “Просвета“, господин Драган Миленковић, прва јака веза Великог Градишта и Јапана и оснивач Српско-јапанског друштва. Он је кроз анегдоте дочарао дух Јапана у овом малом месту.

Наша најуспешнија српска каратисткиња, европска и светска шампионка и председница КК “Nippon“, госпођа Тања Петровић. изразила је жељу да на Сребрном језеру формира “Будо парк“ који је годинама успешно водила на Ади Циганлији у Београду. У Тањиној кући на Језеру већ низ година тренира четрнаесторо репрезентативаца у каратеу који се, поред свих допунских активости, срећу и са другим спортистима који овде тренирају. Парк би им, као и многобројним туристима, пружио могућност да осете јединствени дух и особитост јапанске културе.

ВИДЕО ПРИЛОГ