Улагање у реконструкцију Рамске тврђаве 1,1 милион евра

Потпредседник Владе и министар, Расим Љајић, амбасадор Републике Турске, Танжу Билгич, координатор Турске агенције за међународни развој и координацију – TIKA,  Мехмед Бајрак, и председник општине Велико Градиште, Драган Милић, обишли су данас радове на реконструкцији тврђаве Рам код Великог Градишта у чију реконструкцију је уложено више од 1,1 милион евра, а која представља значајан туристички потенцијал овог краја.

Министар Љајић је истакао да Рамска тврђава представља значајан туристички потенцијал, не само Великог Градишта већ и овог дела Србије, додавши да 600 година на њој ништа није рађено, а да су сада, захваљући Турској агенцији за сарадњу и координацију, у току радови на реконструкцији.

Он је навео да ће, од почетка улагања 2013. године до завршетка пројекта бити уложено више од 1.1 милион евра што су значајна средства која ће омогућити да тврђава буде место које ће обилазити домаћи и страни туристи и обогати туристичка понуда и то не само Великог Градишта већ неколико локалних самоуправа, а пре свега Голупца и Пожаревца.

‘’Циљ је да имамо културну туристичку руту коју ћемо понудити домаћим и страним туристима, која ће подразумевати обилазак Виминацијума, Рамске и Голубачке тврђаве, као и да се повећа број туриста у Великом Градишту за 20 одсто након што тврђава буде завршена, а након тога и после додатних улогања и инвестиција које ћемо имати у овом делу земљу да тај проценат и раст броја туриста буде и до 30 одсто.’’, рекао је министар.

Он је додао и да ће то пуно значити за економски развој Великог Градишта и те да ће изградњом спортског кампа на Сребрном језеру Велико Градиште имати пуно тога да понуди, не само у области културно-историјских локалитета, већ и различитих спортских садржаја.

‘’У Србији има око 200 оваквих локалитета, од чега је седам значајних локалитета и тврђава на Дунаву. Дунав је један од три најзначајнија туристичка ресурса које ова земља има.‘’, истакао је Љајић, додавши да до сада ти потенцијали нису били искоришћени и да верује да ће овим комплетирати туристичку понуду Доњег Подунавља као значајан туристички ресурс.

‘’Министарство је прошле године издвојило средства за пристан, а на локалној самоуправи је да одреди локацију, испод Рамске тврђаве или у самом граду.’’, нагласио је министар.

‘’Важно је да наставимо да градимо мостове сарадње између Србије и Турске. Агенција TIKA је важан чинилац у томе јер финансира многе пројекте у Србији, а ово је један, можда, од највећих на Дунаву, будући да је тврђава Рам веома важна за турску историју и то је један од разлога због којих је изабрана.’’, рекао је амбасадор Турске у Србији, Танжу Билгић.

Амбасадор је изразио задовољство што Турска може да помогне и да је следећи степеник долазак још више туристичких гостију из Турске, али и других земаља.

Коордиинатор Турске агенције за сарадњу и координацију – TIKA,  Мехмед Бајрак,  представио је радове на тврђави и коначни изглед након реконструкције, рекавши да ће се потрудити да врате изглед тврђаве у првобитно стање. Он је навео да су започети радови чишћења и реконструкције зидова, археолошка ископавања на зидинама према Дунаву која ће се вршити и  на комплетној унутрашњости тврђаве. Такође, захвалио је на подршци председнику општине, извођачу радова и Министарству, најавивши да очекује завршетак радова до септембра следеће године.

‘’Пројекат је започет 2013. године осветљењем тврђаве када је дошло и до повећања броја туриста па се очекује да ће и по завршетку пројекта доћи до великог развоја туризма ове области. Ово ће бити симбол културне сарадње наше две земље.’’, истакао је Бајрак.

Он је додао и да је ово највећи пројекат Агенције TIKA у сектору рестаурације, вредности 1,3 милиона евра, заједно са израдом пројекта који је урађен са општином и Заводом за заштиту споменика културе, а од Министарства је добијена дозвола те се ове године званично почело са радовима рестаурације.

‘’Реконструкција ове тврђаве има велики значај за нас и захваљујем Влади Републике Србије, односно Министарству, турској влади и Агенцији TIKA.’’, рекао је председник општине Велико Градиште, Драган Милић, потврдивши да је од почетка сарадње осетно повећање бероја туриста и да од неколико десетина хиљада бициклиста из Баната, који стижу ЕуроВело рутом, њих 70 одсто свраћа у тврђаву. Он је додао да сматра да је време да се ради и пројекат за реконструкцију караван сараја и хамама што би чинило целовиту туристичку понуду која би била обједињена с понудом околних општина, Голупцем и Пожаревцем, и обухватала Сребрно језеро, Рам, Виминацијум, Голубачку тврђаву и Љубичево.

‘’Крајњи циљ нам је да запослимо што више људи, али и да доведемо туристе из Турске овде.’’, рекао је председник општине.

ВИДЕО ПРИЛОГ

Фото: Реч народа

image_pdfimage_print